I to se stává-Naše dvojčata

Bojí se Vaše dítě

Bojí se Vaše dítě

Bojí se Vaše dítě

>> Odhalte příčinu.
Nejdříve zjistěte, čeho se vaše ratolest vlastně bojí. Pokud původce obav pojmenujete, máte napůl vyhráno. Následně z dítka ‚vytáhněte‘, proč se bojí právě tohoto. Může jít o zcela prozaickou příčinu - např. strach ze psa, protože jeden pokousal kamaráda, anebo strach z bubáka pod postelí, protože průvan vlní přehozem.

>> Naslouchejte.
Dítka se za své strachy stydí a vymlouvají se. Chce to trpělivost a citlivý přístup. Hovor by měl probíhat nenuceně, když budete příliš naléhat, zalekne se a zmlkne jako pěna.

>> Vciťujte se.
Ve většině případů vám budou příčiny trápení připadat malicherné či směšné. Nikdy se ale dítěti nevysmívejte ani ho neodsuzujte. Příště by se vám už nesvěřilo. Snažte se na strach podívat jeho očima a ukázat, že ho berete vážně. Případně ho pobavte tím, čeho jste se v mládí báli vy.

>> Navrhněte řešení.
Nejhorší, co byste mohli udělat, je ‚léčba šokem‘. Pokud se bojí strašidla ve skříni a vy ho do ní zavřete, zahráváte si s jeho duševním zdravím. Ani zesměšnění problému nezabírá, dítko příště bude raději mlčet. Odhalení příčiny (je to jen průvan) zabírá, ale racionalizace (bubáci neexistují) ne. Příčina se dá odstranit (např. zasunutím krabice pod postel, takže se tam bubák už nevejde), či vyzkoušet rituál. Třeba bubáka začarovat, ‚vyvětrat‘ nebo nechat svítit lampičku.

>> Neděste ho ještě víc.
Pokud máte ustrašené dítko, nenechte ho dívat na horory nebo číst strašidelné knihy. A pozor, nikdy při trestání nezneužívejte jeho strach - jednalo by se o psychické týrání a ‚povýšili‘ byste se sami na bubáky.

Poslední komentáře
21.10.2008 10:27:11: Naše holčička se bála strašidla pod postelí byla to hrůza,každý večer jsme poslouchali pořád do kola...
 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.