I to se stává-Naše dvojčata

Chcete dítě? Připravte si jeden a půl miliónu

Zatímco ještě před sto lety bylo běžné, že rodina měla pět a více dětí a o celkovém počtu potomků rodiče příliš nepřemýšleli, dnes je tomu jinak.

Rozhodnutí o tom, zda si manželé pořídí dítě, většinou předchází tvrdá ekonomická kalkulace.
Jedno dítě totiž představuje pro rodinu celkovou investici kolem miliónu a půl. Podle odhadů statistiků totiž roční průměrné náklady na dítě představují kolem 60 tisíc korun.
S nárůstem věku se ale zvyšují i náklady až na sto tisíc ročně (děti ve věku 18 a více let), včetně nákladů na provoz domácností, jako jsou ceny bydlení, elektrická energie, topení, voda.
To jsou ovšem položky, které zejména v poslední době zaznamenávají největší nárůst. Zvyšovat se ale budou i ceny potravin, porostou i nepřímé daně. Zvýší se však i různé poplatky za školku, družinu a školu. Zdražovat bude i jízdné.

Většina rodin s dětmi nespoří

S tím, že rostou ceny prostě musí rodiny neustále počítat a porovnávat tento vývoj s růstem rodinných příjmů. Rodiny s dětmi přitom nejsou často schopné tvořit větší finanční rezervy či pravidelně spořit.
(Pokračování na str. 3)

Pokračování ze str. 1)
Finanční situaci rodin přímo ovlivňuje, kolik mají dětí, konstatuje studie Finanční situace rodin s dětmi v České republice, kterou vydalo Národní centrum sociálních studií v Praze.
Ekonomickou situaci neúplných a nízkopříjmových rodin narození dítěte pak jednoznačně zhorší. Problém je, že v nich nějaké rodinné strategie neprovádějí, problémy spojené s rodinnou ekonomikou po narození dětí musí řešit stát přídavky na děti a sociálními dávkami.
Ekonomická rozvaha budoucích či potenciálních rodičů, zda budou mít dítě a kolik, není ani tak projev sobectví lidí jako rozumná snaha vyhnout se možným složitým problémům, tvrdí stále více psychologů i ekonomů.
Že se přesto rodí více dětí – loni to bylo rekordních 105 tisíc – svědčí o tom, že životní úroveň značné části českých rodin roste, konstatuje studie.
Pro rodiny s dětmi je klíčový výdaj růst nákladů na bydlení. Základní cesta, jak získat vlastní byt, je využití hypotečního úvěru.
I když se ceny bytu odlišují (náklady v Praze od tří miliónů výše po několik set tisíc v pohraničí), přesto splátky hypoték pro rodinu představují velkou finanční zátěž.
Například měsíční zátěž pro rodinu při hypotéce 300 tisíc se splatností na deset let představuje výdaje v řádu několika tisíc měsíčně. Tržní nájemné se pohybuje ve velkých městech kolem deseti tisíc měsíčně, regulované kolem 3 tisíc.
Ve spojení s elektřinou, vodou, teplem se rovněž částka přibližuje deseti tisícům měsíčně. Tyto peníze musí rodina oddělit a ostatní potřeby dítěte hradit ze „zbytku“ rodinných rozpočtů. I když průměrný plat v Česku dosahuje 20 tisíc korun hrubého, je třeba brát do úvahy, že tento plat pobírá pouze zhruba 30 procent zaměstnanců, nejčastější příjem se pohybuje kolem 16–18 tisíc hrubého, u živitelů mladých rodin je měsíční příjem podstatně nižší.
Žádné komentáře
 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.