I to se stává-Naše dvojčata

Hlídá babička nebo teta?

Pokud si už od začátku stanovíte priority v různých oblastech výchovy, můžete omezit mnohé problémy, které vznikají při péči příbuzného (matky, tchyně, tety, babičky) o vašeho potomka.

I když má příbuzná podobné názory na výchovu jako vy, je důležité mít jasno v tom, co preferujete v každém z jednotlivých bodů:

Disciplína: Popište příbuzné několik typických situací s potomkem, aby pochopila váš výchovný postoj. Například můžete říct, že občasné záchvaty vzteku řešíte tak, že dítěti dáte několik minut času, aby se uklidnilo, a nedomlouváte mu, aby se přestalo zlobit. Můžete třeba říct, že dítě nikdy ani neplácnete. Může to být někdy citlivá otázka, protože na ni existují různé názory.

Jídlo: Mluvte o tom, jak, kdy a co byste chtěla, aby dítě jedlo. Udělejte seznam navrhovaných jídel na snídaně, obědy i večeře. Když máte pocit, že váš příbuzný bude mít problém dodržet vaše doporučení, připravte pro dítě jídlo dopředu.

Spánek: Kdy spí váš potomek odpoledne? Jak dlouho? Schrupne si několikrát, nebo jenom jednou? Předložte příbuznému zvyky batolete, a pokud je dítě u něj, přesvědčte se, že bude spát na klidném a tichém místě.

Pláč: Když dítě nechce usnout, necháte ho plakat, nebo k němu hned jdete? Jak dlouho má vaše příbuzná nechat dítě plakat? Tohle může být téma, na které se názory často liší. Myšlení vaší tety (nebo matky atd.) nemůžete změnit během jednoho dne, ale když jí vyložíte svůj názor a třeba nabídnete k přečtení článek o usínání dítěte, pravděpodobně lépe pochopí váš postoj.

Čas na hru:Dejte příbuznému seznam různých aktivit, které by měl s dítětem dělat. Pokud hlídá vašeho potomka u sebe, přineste vhodné hračky, knížky, hry.

V případě, že příbuzný nesouhlasí s vašimi metodami, postupujte opatrně a rozhodněte se, co je pro vás opravdu důležité: třeba aby batole nejedlo sladkosti nebo více chodilo na čerstvý vzduch. Další nároky ‚servírujte‘ postupně. Někdy je diplomatické mluvit o péči z hlediska vašeho dítěte. Třeba místo toho, abyste řekla: „Nelíbí se mi, že jsi s Honzíkem stále vevnitř,“ zkuste říct: „Honzík je velmi živé dítě, proto si potřebuje častěji hrát venku než uvnitř.

Buďte v kontaktu

K tomu, aby vztah mezi vámi a příbuzným, který hlídá dítě, fungoval, je potřeba udržovat vzájemný kontakt a zajímat se o toho druhého. Rozhodněte se dopředu, kdy si s příbuznou chvíli popovídáte. Může to být krátký rozhovor na konci dne, či formálnější setkání jednou týdně nebo měsíčně. Pamatujte si, že váš vztah je jako dvojsměrná ulice. Je potřeba udržovat otevřenou komunikaci a umožnit i vaší příbuzné vyslovit její názory a nápady.

Náhradní plán

Když je příbuzný nemocný nebo nemůže přijet, měla byste mít alternativní plán, kdo se o dítě postará.

Návštěvy

Pokud vaše příbuzná hlídá dítě ve svém bytě, má během dne návštěvy? Už od začátku si vyjasněte, co si nepřejete, pokud se cizí lidé mají stýkat s vašim miminkem. Třeba nechcete, aby ho chovali nebo brali na klín lidé, které nezná. V období chřipkové epidemie je lepší, když se malé dítě stýká s cizími lidmi co nejméně.

To se nedá koupit

Mít příbuznou jako chůvu může být prospěšné pro dítě, pro vás i pro vašeho příbuzného.

Posledni komentare
21.10.2008 10:35:10: taky mi hlídání moc nemáme,musíme si vystačit sami,já mám rodiče rozvedený,táta občas pohlídá tak dv...
 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.