I to se stává-Naše dvojčata

Kouše a bije Vaše batole?

Kouše a bije Vaše batole?

Pomoc! Náš syn nás  kouše

Můj osmnáctiměsíční syn bývá chvíli rozesmátý a roztomilý, ale jeho chování se často během okamžiku změní,mě i manžela štípe na předloktí, někdy nás dokonce i bije nebo kouše.“

Většiny rodičů se podobné chování dotýká a někteří z nich si myslí, že je správné potomkovi plácnutí ‚vrátit‘. To je však nevhodná reakce. Zuby (a nehty) jsou přirozené zbraně malých savců. První instinkty jim velí použít je, když se cítí ohrožení nebo něco potřebují.

Batole ve skutečnosti nechápe, že bití a tahání za vlasy je špatné. Takže pokud vás plácne, dokonce i tehdy, když to udělá jemně a hravě, okamžitě mu sdělte, že tohle chování je nevhodné.

1. Pokud se jeho ‚polibky‘ náhle změní v agresivní kousání, odsuňte ho ze svého klína a pevným hlasem řekněte: „To se nedělá!“ Batole je stále příliš malé na dlouhé objasňování důvodů, proč je bití špatné. Ujistěte se, že ani nechtěně mu jeho plácnutí nevracíte.

2. Dítěti je třeba jasně a pevně říct, že bití není v pořádku, ale v žádném případě ho netrestejte. Tím nezastavíte nevhodné chování a dítě pouze podráždíte.

3. Někteří rodiče plácnutí vrátí, ‚aby potomek věděl, jaký je to pocit‘. Nedělejte to. Dítě v tomto věku ještě není schopné vžít se do pocitů druhého člověka. Nepochopí ani souvislost mezi tím, co udělalo a co uděláte vy jemu. A navíc - malé děti se učí většinu svých sociálních dovedností na příkladu rodičů. Proto je nevhodné ‚oplácet dítěti stejnou mincí.‘
Pro dítě je to špatný příklad. Jak se má naučit, že bití je nesprávné, když vy to děláte také?

4. Až se více rozvinou řečové schopnosti batolete, pomozte mu projevit jeho pocity a vyjednávat pomocí slov raději než agresivním jednáním. „Nikdo se nesmí bít. Když mi chceš něco sdělit, použij slova!“

5. Agresivní děti se nerodí. Podle psychologů se děti agresivitě učí. Pokud jsou ve vaší domácnosti běžné fyzické tresty, nedivte se, když je používá také.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bije vás vaše batole?Často Vaše dítě plácá nebo  tahá za vlasy jiné dítě .

Můžete být v klidu: je zcela normální, když roční batole poplácává druhého člověka nebo ‚človíčka‘. Testuje tím svoje hranice a také vyjadřuje svoje pocity a myšlenky. Děti v tomto věku ještě neumí dát najevo svoje přání, a to je zneklidňuje.

Existuje však i jiné vysvětlení: dítě někoho napodobuje. Možná vidělo staršího sourozence a jeho kamarády, jak se třeba z legrace plácnou, a pouze opakuje jejich chování. Miminko totiž poznává svět systémem napodobování a pokusu a omylu. Vidí, jak druhá osoba někoho uhodí, a myslí si: „Hmm, jaký je to asi pocit?“

Chování mrňouse souvisí také s jeho temperamentem. Zatímco jedno dítě, když mu druhé vytrhne z ruky hračku, jen pokrčí rameny a takřka bez zájmu odejde, jiné má sklon bojovat o hračku doslova zuby nehty.

Několik způsobů, jak můžete zamezit podobnému chování:

>> Reagujte postupně

Pokud vaše batole někoho uhodí, odstraňte ho z místa situace. Hned potom se však zaměřte na oběť a utěšte ji. Raději se soustřeďte na ni než na potomka, který zaútočil. Věnovala byste mu tím pozornost, což by mohl pochopit jako signál, aby svoje chování zopakoval.Až uklidníte druhé dítě, řeknete tomu svému krátce a přísným hlasem:
„To nesmíš! To se nedělá! Chlapečka (holčičku) to bolí!“
Příliš dlouhé vysvětlování je pro tak malé děti zbytečné. Navíc, čím více dítěti vysvětlujete, tím více pozornosti mu věnujete. Mělo by se naopak naučit, že podobným chováním si pozornost nevynutí.

>> Odzbrojte ho a odveďte

Pokud vaše batole uhodí kamaráda, protože se chce zmocnit jeho hračky, okamžitě odstraňte ‚předmět sporu‘. Děti v tomto věku jsou ještě příliš malé na to, aby pochopily, že se mohou ve hře vystřídat. Nejlepší strategií tedy je odvést jejich pozornost k něčemu jinému. Dejte jim třeba míč.

>> Projevte pochopení.

Roční batole ještě nechápe svoje pocity hněvu nebo zklamání. Přesto je dobré jeho emoce před ním pojmenovat. Řekněte třeba:
„Zlobíš se, že ti Péťa vzal žlutý autobus.“ nebo
„Určitě se zlobíš, že ti maminka nedovolí vylézt na stůl.“
Zároveň mu však nabídněte pozitivní odezvu. Pochvalte ho, když se podělí o hračku nebo pohladí kamaráda či někoho z rodiny. Tím ho vedete k lepšímu chování.

>> Trochu prevence

Soustřeďte se na dobu, kdy bývá batole nejvíce podrážděné. Obvykle je to před spaním a před jídlem. Pokud vidíte, že jeho nespokojenost narůstá (třeba se už potřetí pokouší neúspěšně postavit kostky na sebe), nabídněte mu pomoc nebo ho zapojte do jiné aktivity. Někdy stačí jen trocha pozornosti od mámy nebo táty a dítě se uklidní. Je také méně pravděpodobné, že klidné batole někoho uhodí.

>> Pozor na televizi!

Děti do dvou let by se neměly dívat na televizi vůbec. Pokud to u vás nejde uskutečnit, kontrolujte alespoň, na co se dítě dívá. Dokonce i některé animované filmy mohou být plné násilí a pro děti nevhodné. Podle statistik bývají děti, které sledují podobné scény, častěji agresivní.

>> Kontrolujte svoje emoce.

Když Vaše dítě někoho bije nebo křičí, pokuste se udržet emoce na uzdě. Víte už přece, že toto chování je dočasné.

 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.