I to se stává-Naše dvojčata

Na první krůčky pořádné botičky!

Nákup ideálních botiček pro batole je téměř věda. Obuv totiž do značné míry ovlivňuje zdravý vývoj celého pohybového aparátu dítěte.

Malý človíček začíná chodit přibližně v jednom roce věku. Rozvoj chůze je velmi individuální záležitost a příliš ji neovlivníte. Kdy začneme chodit, máme totiž zakódováno v genech. Dítě, které capká prvními, nesmělými krůčky nechte nejlépe naboso. Jako podlahová krytina se nám v této době osvědčí nejvíc pevný, nízký a teplý koberec. Na ven ale botky pořídit musíte. Jaká kritéria mají splňovat?

 

Odlišná dětská nožička

Dětská nožka vypadá jinak než dospělá. Je baculatá a plochá. Klenby nohy (příčná a podélná) jsou ještě vyplněny tukovým polštářem. Toto se začíná měnit až v předškolním věku. Proč má tolik prvňáčků poškozené nohy? Protože nosili nevhodnou obuv (nekvalitní, příliš krátkou), a nebo boty podědili po starším sourozenci.

 

Drahé botičky se vyplatí

Pokud nechcete, aby mělo vaše dítě špatně utvářenou nožní klenbu a problémy s pohybovým aparátem, vsaďte na kvalitu. Kupujte dítěti vždy nové botičky, i když je bude nosit jen chvíli. Včas mu pořiďte botičky nové, i když dítěti roste noha rychle, protože malé (krátké) botky způsobují defekty nejčastěji. Investice do obuvi se vám později rozhodně vrátí.

 

Žirafa napoví

Kvalitní, zejména čeští výrobci obuvi prošli atestem kvality. Takto prověřené botky se pyšní logem žirafy a nápisem »zdravotně nezávadná obuv – bota pro vaše dítě«. Nic nezkazíte nákupem botiček v kvalitním kamenném obchodě, ideálně v dětských speciálkách. Rozhodně dobře pořídíte i v lékárně. Botky nikdy nekupujte na tržnicích, nebo v second handech.

 

Jak roste nožička?

Dětská nožka nepoporoste každý týden milimetr. Roste na etapy. Třeba dva měsíce roste a pak je čtyři měsíce stejná. Proto je důležité občas nožičky poměřit s aktuální obuví. Když nohu do boty »rveme nadoraz«, je to špatně! Také musíme brát ohled na tvar nohy dítěte. Ani krásná, atestovaná botka z renomovaného obchodu nemusí našemu batoleti prospět. Volíme vždy typ obuvi na míru sedící konkrétní nožičce, pozor na příliš úzkou, nebo naopak širokou obuv.

 

Máte nějaké dotazy týkající se této problematiky? Zkuste se podívat na stránky www.podiatrie.cz nebo na www.medsport.cz.
Žádné komentáře
 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.