I to se stává-Naše dvojčata

Pes doma?!?

Děti ve věku osmi až deseti let vyžadují psa obzvlášť naléhavě. Pokud jste tomuto nápadu alespoň trochu nakloněni, čtěte dál! Možná vám dáme dostatek důvodů pro to, abyste čtyřnohého miláčka rodiny pořídili.

1. Naučí zodpovědnosti

Děti v předškolním věku si ještě příliš neuvědomují, že pes je živá bytost a péče o něj vyžaduje podobnou zodpovědnost jako péče o člověka. Školáci už moc dobře vědí, že zapomenout psa nakrmit nebo vyvenčit může mít velmi vážné následky a že zvíře nedostatečnou péčí trpí. Na rozdíl od malých školáků jsou ale desetileté děti už schopny navštěvovat se svým čtyřnohým kamarádem cvičiště a pečovat o něj i v tomto směru.

2. Pomůže s komunikací

Pes mnohdy dokáže naslouchat lépe než rodiče. Tím pochopitelně nenabádáme, abyste přestali s dítětem mluvit a místo toho mu pořídili psa! Na druhou stranu - pes někdy dítěti poslouží jako vrba, věrný kamarád, kterému se může svěřit opravdu s každým trápením, a tím se dítě uvolní a uklidní. Zatímco rodiče mnohdy reagují podrážděně a vyprovokují konflikt, pes mnohdy ani neštěkne.

Pes se může stát také zajímavým tématem rozhovoru. Je-li dítě nesvé ve společnosti dospělých nebo cizích lidí, téma pes se může stát záchranou (zvláště když narazí na pejskaře).

3. Najde kamarády

Pes může dítěti pomoci v kolektivu vrstevníků. Některé, zvláště uzavřené a plaché děti, potřebují najít svoji ‚parketu‘, ve které budou vynikat, a tím i přitahovat pozornost druhých. Dítě se většinou o svého mazlíčka zajímá, zná řadu informací, které ‚nepejskaři‘ nemají, a má se psem zkušenost.

Je-li pes navíc cvičený a svého malého pána poslouchá, je atraktivita této dvojice takřka zaručena. Nejde o zneužití psa. Jde jen o malou pomoc dítěti, jak se v kolektivu prosadit.

Pochopitelně mu pes může i skutečně pomoci najít kamarády. Při venčení se třeba seznámí s jinými dětmi a lidmi majícími psy, a to je může spojit.

4. Naučí vnímat a pozorovat

Jako majitel psa se dítě naučí i určitým dovednostem, které zužitkuje jako člen společenské skupiny. Musí si zvykat, že je za psa zodpovědný, že na určitá místa se psem nesmí chodit, na veřejném prostranství musí být vybaven košíkem a na vodítku atd. Setká se s různými reakcemi lidí. Ne všichni jsou milovníky zvířat a někteří mají dokonce ze psů fobii. Dítě se naučí tyto signály vnímat a posílí svoji schopnost empatie, akceptování odlišných názorů a respektování "teritoria" druhých.

5. Otevře oči

Dítě se psem většinou prožije i méně radostné okamžiky, například vážnou nemoc. V takové chvíli je dítě ochotno udělat pro svého kamaráda cokoli, co by jinak dělalo s odporem - například uklízet zvratky a podobně. Díky takovému zážitku se dítě naučí chovat podobně odhodlaně i v případě, že onemocní nebo se zraní někdo z blízkých lidí.

Smrt psa pak dítěti otevře oči ve smyslu konečnosti života.   Smrt domácího zvířete bývá prvním setkáním dítěte se smrtí vůbec. To, jak se s ní dokáže poprat, ovlivní nejen jeho úvahy o konečnosti bytí, ale také kvalitu života.

 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.