I to se stává-Naše dvojčata

Pojem o čase

4-5leté děti poznávají svět kolem sebe hlavně prostřednictvím svých smyslů. Proto vám doporučujeme, abyste je seznámili s pojmem času jako s něčím, co mohou „vidět“, nějakým způsobem s ním „manipulovat“ a „sáhnout si na něj.“
Představujeme vám několik způsobů, jak můžete dětem vysvětlit, co je to čas a jak plyne.

Včera dnes a zítra

Dítě lépe pochopí, co je minulost, přítomnost a budoucnost, pokud každý večer označíte pastelkou jeden den v kalendáři. Váš předškolák už začíná chápat, že táta jde do práce v pondělí, ale v sobotu a v neděli zůstává doma. Vycházejte z těchto poznatků a zakreslete do jednotlivých dnů v kalendáři symboly, které vyjadřují činnosti dítěte v ten který den. Když půjdete na procházku s dětmi, nakreslete třeba dvě figurky, jak se drží za ruce; pokud navštívíte zoologickou zahradu, vystřihněte a nalepte do příslušného dne obrázek zebry.

Zeptejte se dítěte večer před spaním, co ten den prožilo. Následně mluvte o jeho včerejších aktivitách a o tom, co ho čeká zítra. Seznamte ho také s náhradními výrazy, jako jsou „předtím“, „teď“, „potom“ - „minulost“, „přítomnost“, „budoucnost“ a nakonec „dříve“ a „později.“ Až bude dítě připravené pochopit víc, vysvětlete mu, že týden má sedm dní, měsíc 30 nebo 31 dní a 12 měsíců je jeden rok. Neočekávejte, že všechny tyto pojmy se naučí přes noc. Bude potřeba je opakovat znova a znova.

Týdny a měsíce

Pokud se váš potomek těší na nějakou pro něj významnou událost (narozeniny, prázdniny, Vánoce, příjezd babičky), která se uskuteční za několik týdnů, odpočítávejte spolu jednotlivé dny.

Hodiny a minuty

Váš předškolák neumí říct, kolik je hodin, protože nemůže chápat, co znamenají čísla na ciferníku. Není však brzy na to, abyste ho pomalu začali seznamovat s tím, jak vlastně hodiny fungují. Používejte ty s ručičkami. „S digitálními hodinami čas ‚nepostupuje,‘ jen se zkrátka najednou objeví,“ Až dítě zpozoruje, že ručička se hýbe, může doslova vidět, jak běží čas.“

Zkuste triky maminek, učení času vám půjde lépe:
Maminka používá na učení své pětileté dcery reálné i papírové hodiny s ručičkami. „Podle toho, kolik je právě hodin, nastavím na papírových hodinách o 15 minut víc. Třeba v 18.00 nastavím na hračkářských hodinkách 18.15. Potom řeknu dceři: za patnáct minut budou ty hodiny na zdi vypadat jako tyhle. Většinou to dělám tak, že v půl sedmé večer nastavím s dcerou papírové hodiny na tři čtvrtě na sedm. A pak jí řeknu, že až budou hodiny na zdi ukazovat tolik, kolik ty papírové, začíná Večerníček a může si zapnout televizi.

Maminka pětiletého  chlapečka vymyslela ilustrovanou nástěnku denního programu  Vstáváme v 7.00, snídáme v 7.30 atd. Ke každé činnosti nakreslila hodiny s ručičkami, které ukazují správný čas. Dítě tak vidí, že určité aktivity probíhají během dne ve stanovený čas.

Matka dvojčat zase vyčetla chytrou poučku: „Když jedeme autem za babičkou do Zlína, slyším neustále: ‚Mami, kdy už tam budeme?‘ Teď jim vždycky řeknu: ‚Budeme tam asi v tom čase, kdy se díváte na Večerníček‘. Nebo: ‚Pojedeme v autě asi tak dlouho, jak býváte ve školce.‘ A je klid!“

 
KDYŽ DĚTI NEDĚLAJÍ NIC, DĚLAJÍ NEPLECHU. H.Fielding Jsme rádi,že jste Nás přišli navštívit.